Sprawozdanie z działalności Parafialnego Zespołu Caritas w Kleczewie za rok 2014

Parafialny Zespół Caritas przy parafii św. Andrzeja w Kleczewie jako organizacja pozarządowa działalność swoją opiera na współpracy z Caritas Gniezno oraz z innymi organizacjami działającymi na terenie naszej gminy.Dzięki tej współpracy nasza organizacja mogła w bieżącym 2014 roku przeprowadzić różne działania. Na początku roku podjęliśmy próby pozyskiwania żywności z innych źródeł, ale efekt okazał się niewspółmierny do podjętego wysiłku i tylko niewielka ilość naszych podopiecznych mogła skorzystać z tej pomocy. Nie staliśmy jednak z założonymi rękami. Dzięki zapałom naszych wolontariuszy przed Świętami Wielkiej Nocy wystawiliśmy w naszych sklepach kosze, w które zbieraliśmy żywność. Akcja ta trwała cały tydzień. Wolontariuszami była młodzież z gimnazjum, szkoły podstawowej, ministranci oraz członkowie Parafialnego Zespołu Caritas. Również w tym samym czasie wystawione zostały kosze na żywność w naszym parafialnym kościele.

Przed Świętami Wielkiej Nocy zgromadzoną żywność podzieliliśmy wśród najbardziej potrzebujących.Następną naszą akcją była zbiórka pieniędzy na wyjazd dzieci na wycieczkę oraz na zakup plecaków szkolnych. W międzyczasie dowiedzieliśmy się, że
dzieci z naszej parafii (a było ich dziesięcioro) mogą uczestniczyć w koloniach letnich zorganizowanych przez Caritas Gniezno. Wszystkie te akcje udało się nam zorganizować; to znaczy: na wycieczkę do Parku Makiet Mikroskala w Koninie udały się 52 osoby (z wolontariuszami). Po wspaniałych wrażeniach w tym obiekcie, pojechaliśmy do Ośrodka Wczasowego Gosławice, tam pod czujnym okiem księdza proboszcza, ratowników i wolontariuszy dzieci szalały w kąpielisku i wspaniale się bawiły. Oczywiście był tam posiłek. Zakup plecaków z wyposażeniem również udał się wspaniale. Dziesięcioro najbardziej potrzebujących dzieci 1 września z nowymi ładnymi plecakami udało się do szkoły. Ostatnia letnia akcja to kolonie zorganizowane przez Caritas Gniezno. Każdemu z dziesięciorga dzieci wpłaciliśmy na konto Caritas Gniezno sumę, która była potrzebna, aby dziecko mogło uczestniczyć w tych koloniach.

Nie zapomnieliśmy również o ludziach starszych. Na początku października zorganizowaliśmy spotkanie w siedzibie Caritas. Przy herbacie i ciasteczku bardzo mile spędziliśmy czas nie zapominając, że to miesiąc Matki Bożej, wspólnie odmówiliśmy różaniec.

Następna zbiórka pieniędzy przy kościele przeznaczona została na Mikołajkowe spotkanie. Tradycją jest , że 6 grudnia do Caritas w Kleczewie przychodzi św. Mikołaj (wspaniały) i bawi się z dziećmi. Na zakończenie każde dziecko zostało obdarowane przez niego paczką ze słodyczami. A dzięki naszym darczyńcą również maskotkami, ciastem i napojami.

W tym samym czasie w kościele wystawiliśmy koszyczki, w których były umieszczone karteczki z imieniem i wiekiem dziecka. Każdy kto miał życzenie zrobić paczkę dziecku mógł wziąć karteczkę i w określonym czasie przynieść do kościoła gotową paczkę. Okazało się, że bardzo szybko kartki z imionami zostały rozebrane. Po dwóch tygodniach gotowe paczki trafiły do Caritas w Kleczewie skąd powędrowały do kleczewskich dzieci. Również Liceum w Kleczewie przygotowało 10 paczek dla naszych dzieci. A zaprzyjaźnieni z nimi amerykańscy żołnierze przygotowali dla trójki dzieci po trzy paczki.

Dodatkową atrakcją naszych dzieci był wyjazd do Gniezna na spotkanie z amerykańskimi żołnierzami. Dzieci wraz z wolontariuszami uczestniczyli w modlitwach w Katedrze. Następnie wszyscy udali się do Seminarium, gdzie nasi milusińscy zostali obdarowani prezentami. Wszyscy byli bardzo zadowoleni. W grudniu wzięliśmy również udział w ogólnopolskiej akcji Caritas. Kosze na żywność zostały wystawione w sklepach Twój Market oraz Polo-Market. Zebraliśmy razem 177 kg. żywności, która została podzielona na paczki i tuż przed Świętami rozdana potrzebującym. Wolontariuszami w tych sklepach byli ministranci, młodzież gimnazjum oraz nasi wolontariusze. Zorganizowaliśmy również wigilię dla wszystkich grup liturgicznych i osób ,które żywo angażują się w życie naszej parafii. Na spotkanie zaprosiliśmy władze naszego Miasta i Gminy.